Partneři

Vládce Tokia

Hry recenze

Kostky, příšery a zábava pro celou rodinu – Vládce Tokia je zpět!

Kaiju znamená japonsky monstrum. Běžně je spojováno s obřími monstry filmového plátna, které nabrali na popularitě především v Japonsku na konci padesátých let. Godzilla a další příšery postupně začali dobývat srdce fanoušků po celém světě a jejich popularita stále roste. A právě Kaiju jsou hlavními protagonisty rodinné deskovky Vládce Tokia.

Vládce Tokia je hra, která mě, už když vyšla poprvé v angličtině (což je už takřka 15 let) naprosto uchvátila. Tvůrce Richard Garfield, známý především karetní hrou Magic the Gathering ale i desítkami dalších, ve mě nikdy nerozonoval jako jméno, které bych si spojil s jednoduchou a zábavnou párty hrou pro celou rodinu. O to větší překvapení je ve skutečnosti Vládce Tokia.

Když pak hra vyšla česky v první a následně i druhé edici, zmizela z pultů dřív než jsem se stačil rozkoukat nebo dokázal rozhodnout, zda pořídit i českou mutaci. A jak léta plynula přišlo další vydání stávající druhé edice a já už doma odchovávám novou generaci hráčů. Testování toho, zda si hra po takové době udrží kvalitu a zábavnost tak začalo! 

 

Komponenty

Vládce Tokia není z těch her, které vybalujete a připravujete hodinu. Taháte stovky vymazlených komponent a pak se tři hodiny nudíte u plytkého a nudného gameplaye. 

Základem všeho jsou karty a kostky. Na kostkách kromě unikátních stran pro hru nenajdete nic zásadního. Pokud vám nevyhovují černé a zelené originální kostky, jsou k dostání na Planetě Her také kostky v našich národních barvách. 

Karty Jsou vyvedeny kvalitně, ale přesto je určitě doporučuji obalit, obalená karta - spokojená karta! I když balíček nemícháte za hru zběsile, je to tak lepší a prodloužíte jejich životnost takřka navždy. 

Další komponenty jsou už jen doplňkové žetony, kostičky počítající energii, papírové figurky kaiju s plastovými stojany a počítadly bodů a Tokio coby herní plán. Co se týká herní funkčnosti tak všechny tyto části jsou vyloženě kosmetické. Počítadla se dají nahradit, příšery by mohly být klidně figurky ze hry „Člověče, nezlob se“ a herní plán je jen označení toho, kdo je zrovna alfa samec v Tokiu. O tom to ale není. Můžu říct, že vizuální styl Vládců byl pro mě láska na první pohled. Ilustrace a design monster jsou naprosto famózní a plné detailů. Papírové díly jsou bytelné a dobře zpracované. Jediné koho to zklame, jsou chroničtí vylupovači žetonů, ty si tu moc zábavy neužijí a barvíři figurek.

 

Jak na to?

Každý hráč si zvolí jednoho kaiju. Volba je to čistě kosmetická, protože v druhé sérii nejsou žádná speciální pravidla a ani zmutování pro jednotlivé příšery. Zvolí se první hráč a pak už následuje sled stejných, jednoduchých kol. 

Kolo zahájíte hodem kostkami. Je to tak trochu jako kostkový poker. Kostky vám můžou získat energii, životy, vítězné body nebo díky nim útočit na ostatní hráče. Můžete až dvakrát přehodit libovolný počet kostek. Finální pool vyhodnotíte přesně podle toho, co na kostkách vidíte. Máte tři stejná čísla? Získáváte odpovídající počet bodů. Za každý blesk si připíšete energii. Pacičky pak udávají, za kolik životů budete útočit. Jste-li vládcem Tokia, tak ubíráte život všem ostatním hráčům. V případě opačným pak jen Vládci Tokia. Hráč, který ztratí život, může Tokio opustit a útočící hráč ho nahradí. Pokud vydrží dostatečně dlouho a začne své kolo v Tokiu, získává vítězné body. Srdíčka na kostkách léčí životy. No a to je vše. Víc stran už kostky nemají. 

Za Energii pak můžete nakupovat karty, které přidávají jednorázové i dlouhodobé efekty. Můžete nakupovat ze tří odhalených karet, které se neustále doplňují, ale pozor, když vaši protihráči uvidí, že šetříte na silnou schopnost, můžou za menší obnos energie karty přehodit a zničit tak vaše spřádané plány!

Po nákupu karet vaše kolo končí, štafeta se předává dál a na řadě je další hráč. Tak pořád dokola, dokud někdo jako první neukončí tah s 20 Vítěznými body, nebo nezůstane poslední ve hře.

 

Dojmy

Veškeré dojmy, které po hraní Vládce Tokia jsou a zůstanou jen pozitivní. Je to přesně ta hra, kterou si zahrajete kdykoliv, v jakémkoliv počtu hráčů a s kýmkoliv. Plánujete deskovkářský večer? Jedna či dvě partičky ho dokážou skvěle nastartovat. Krabice uvádí 30 minut herní doby, ale to je opravdu v maximálním počtu hráčů a ještě delší varianta. Máte kamarády, kteří nad deskovkami ohrnují nos? Zkuste to s Vládcem Tokia a možná uspějete jako já. A nesmíme zapomenout na děti! Hra sice uvádí věkovou kategorii 8+, ale je to vlastně jedno. Hráli jsme i s mým nejmladším, který je v první třídě a hru si s námi užil!  

Richard Garfield vyrobil hru, která je vizuálně přitažlivá, snadná na naučení a velmi zábavná pro všechny. I přesto, že většina komponent hry nejsou nijak zásadní a daly by se nahradit jednoduššími (a samozřejmě i nevábnými) náhražkami, nebo naopak detailnějšími plastovými figurkami. Zvolená forma je skvělý kompromis mezi krásnou hrou a dostupnou cenovkou.

Vládci Tokia patří dlouhá léta mezi mé nejoblíbenější hry a jsem velmi rád, že se další dotisky můžou bavit nové hráče a novou generaci!

 

Hru můžete koupit na Planetě her zde!

 

Vládce Tokia

Autor: Richard Garfield

Vydavatelství: REXhry

Autor: Richard Garfield

Rok vydání: dotisk 2025

Počet hráčů: 2-6

Věk: 8+

Herní doba: do 30 min

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie: